Ukázka aplikace umělé neuronové sítě v počítačové grafice

Vlastní profilovka třeba od van Gogha?

Trendem dnešní doby jsou bezesporu různé umělé inteligence. V továrnách vidíme roboty, ve filmech záběry z dronů a v telefonech chytré asistenty. Příkladem za všechny může být Siri, které nedělá problém porozumět lidské řeči a vtipně odpovědět s přesností encyklopedie. Jedním z výpočetních modelů umělých inteligencí jsou tzv. neuronové sítě. Tyto sítě si berou za vzor samotný lidský mozek a jeho schopnost učit se. Podrobnější popis přenechám vědcům, ale ukážu vám co takové neuronové sítě v kombinaci s grafikou dokážou.

Už mnoho let se snaží lidé napodobit mistrovská díla světoznámých umělců. Nyní se ale zdá, že klíč není v lidech nýbrž v softwaru. Teoreticky, pokud neuronovým sítím ukážeme naši oblíbenou malbu, analyzuje ji, naučí se její styl a dokáže ho aplikovat na jakoukoli jinou fotku. Zní to vše moc jednoduše? Opak je pravdou. Za takovým softwarem stojí hromada let výzkumu, práce a hektolitry kávy. Nicméně, dílo se podařilo a vy se můžete kamarádům na Facebooku chlubit, že vaši profilku maloval samotný Vincent van Gogh.

Podívejte se, jak z dvou zkombinovaných obrázků vznikají umělecká díla.

 

A nakonec náš oblíbený Leo jako jeho vytoužený Oscar 🙂

Ondřej Szmek

Web Designer

Nadšený grafický designér se zájmem o UI a UX design. Baví ho nové technologie, HTML5/CSS3, plážový volejbal nebo brnkání na piáno. V zimě ho potkáte na sjezdovce, v létě na náplavce 🙂

Komentáře

comments